    Grape Solar GS-S-100-TS + Tracer2210RN ?
    Hello all,
    At this point, all I need is to power a 25W light bulb and maybe a small water pump for my backyard in the future.
    From my research(and availability in Canada) it seems that The 100W grape solar panel is a good pick and I understand that an MPPT charge controller is the way to go.
    Thanks for your help!
  • Sunking
    Solar Fanatic
    • Feb 2010
    #2
    The first thing to understand is you use a MPPT controller for 2 reasons.
    1. 95+% conversion efficiency.
    MSEE, PE
    Comment
    • Naptown
      Solar Fanatic
      • Feb 2011
      • 6880
      #3
      Originally posted by Sunking
      1. 95+% conversion efficiency.
      Actually cost per watt would be more accurate
      NABCEP certified Technical Sales Professional
      [URL="http://www.gaisma.com"]www.gaisma.com[/URL]
      Comment
      • boostinsteve
        Member
        • Aug 2013
        • 36
        #4
        • badatz
          Junior Member
          • Aug 2013
          • 3
          #5
          Grid Tied Applications
          Thanks again.
          Originally posted by Sunking
          • boostinsteve
            Member
            • 36
            #6
            Originally posted by badatz
            Thanks again.
            The 2210rn is meant for off grid application.
            • badatz
              Junior Member
              #7
              battery charging
              * Nominal System Voltage: 12VDC | 24VDC Auto work
              * Rated Battery Current: 20A
              Originally posted by boostinsteve
              • Sunking
                #8
                Originally posted by badatz
                MSEE, PE
                  #9
                  * Rated Battery Current: 20A
                  There is no right answer to your question.
                  • Battery size is dictated by your maximum daily energy requirement.
                  • SunEagle
                    Super Moderator
                    • Oct 2012
                    #10
                    * Rated Battery Current: 20A